MRS25000C1070FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C1070FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 107 OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
600mW
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Package / Case :
Axial
Power Rating :
600mW
Series :
MRS25
Composition :
Metal Film
Published :
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Length :
26mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
350V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.6W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.5mm
Resistance :
107Ohm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Vishay MRS25000C1070FCT00
FIXED RESISTOR, 107Ohm, 0.6W, Metal Film,