MRS25000C1020FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C1020FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 102 OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
102Ohms
Voltage - Rated DC :
350V
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Termination :
Axial
Lead Length :
26mm
Power (Watts) :
0.6W
Width :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Length :
6.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Package / Case :
Power Rating :
600mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MRS25
Diameter :
2.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
600mW
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Vishay MRS25000C1020FCT00
102Ohms, 0.6W, Metal Film,