MRS25000C1004FRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C1004FRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.6W
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
600mW
Series :
MRS25
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Power Rating :
600mW
Resistance :
1MOhm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Vishay MRS25000C1004FRP00
FIXED RESISTOR, 1MOhm, 0.6W, Metal Film,