MR12X4701FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR12X4701FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Current Sensing :
No
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Case Size :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Anti-Surge :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Number of Terminations :
2
Case Style :
Molded
Number of Terminals :
2
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Application :
Automotive Grade
RoHS :
Details
Walsin
Product Depth (mm) :
1.6(mm)
Voltage Rating :
200 V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Package Type :
SMD
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Length :
3.1 mm
Resistance :
4.7 kOhms
Technology :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
1.6 mm
Product Length (mm) :
3.1(mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
Pad
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Tolerance (+ or -) :
1%
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Brand :
Walsin
Series :
MR
Product Height (mm) :
0.6(mm)
Height :
0.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Type :
Anti-Sulfurated :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MR12X4701FTL
MR Series, Thick Film, 4.7 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C