MR12X1001FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR12X1001FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Walsin
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Series :
MR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length :
3.1mm
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Brand :
Walsin
Resistance :
1 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Width :
1.6 mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.1 mm
RoHS :
Details
Packaging :
Cut Tape
Ratings :
AEC-Q200
Product Width :
1.6mm
Termination Style :
SMD/SMT
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.6 mm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
200V
Tolerance :
±1%
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance Tolerance :
± 1%
Subcategory :
Resistors
Datasheets
MR12X1001FTL
General Purpose MR Series, Thick Film, 1 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C