MNU18-187DMIK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNU18-187DMIK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.187 CRIMP
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Terminal Material :
Copper
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish :
Tin
Body Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
22.098mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Terminal Type :
Standard
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Gender :
Male
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Contact Plating :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Scotchlok™
Published :
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Depth :
9.4mm
Weight :
725.747792g
Color :
Red
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Feature :
Butted Seam
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper, ETP
Mount :
Free Hanging
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Body Material :
Copper
Insulation :
Fully Insulated
Insulation Material :
Nylon
Datasheets
MNU18-187DMIK
3M MNU18-187DMIK
3M Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors MNU18-187DMIK are designed for quick and easy connection and disconnection of electrical circuits. These terminals feature a 0.187 inch crimp tab that is compatible with 18-22 AWG wire. They are designed for use in a variety of applications, including automotive, industrial, and consumer electronics.
Features of 3M Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors MNU18-187DMIK include:
• 0.187 inch crimp tab compatible with 18-22 AWG wire