MNU14-187DMIK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNU14-187DMIK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.187 CRIMP
Stock
189
In Stock :
189
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Depth :
9.39mm
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Terminal Type :
Standard
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper, ETP
Published :
2000
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Contact Plating :
Tin
Color :
Blue
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
14-16 AWG
Insulation :
Fully Insulated
Insulation Material :
Nylon
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Contact Finish :
Tin
Body Material :
Copper
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
22.098mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Butted Seam
Body Plating :
Wire Gauge (Max) :
16 AWG