MNG18-250DFIK
Mfr.Part #
MNG18-250DFIK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Stock
491
In Stock :
491
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Material :
Nylon
Insulation :
Fully Insulated
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Color :
Red
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Depth :
9.39mm
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Published :
2011
Series :
Scotchlok™
Weight :
1.360777kg
Contact Material :
Brass
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
3 Weeks
Terminal Type :
Standard
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Length :
22.098mm
Contact Plating :
18-22 AWG
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Max) :
22 AWG