MNG10-10RK
Mfr.Part #
MNG10-10RK
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #10
Stock
400
In Stock :
400
Product Category :
Ring Connectors
RoHS Compliant
Body Material :
Copper
Stud/Tab Size :
10 Stud
Tin
Contact Plating :
Tin
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Length :
26.162mm
Published :
2000
Thickness :
0.040 1.02mm
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Depth :
9.65mm