MMSZ6V2ET1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMSZ6V2ET1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Product Status :
Active
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Package :
Bulk
Package / Case :
SOD-123
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 4 V
Datasheets
MMSZ6V2ET1G
onsemi MMSZ6V2ET1G
±5% 3 μA @ 4 V -55°C ~ 150°C SOD-123
MMSZ6V2ET1G Overview
A reverse leakage current of 3 μA @ 4 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900 mV @ 10 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
MMSZ6V2ET1G Features
reverse leakage current of 3 μA @ 4 V
3 μA @ 4 V is the maximum voltage (Tol)