MMSZ11T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMSZ11T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD-123
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
100nA
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Voltage Tolerance :
5%
Reference Voltage :
11V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
11.55V
Working Voltage :
11V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Forward Voltage :
900mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
SOD-123
Impedance :
20Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
11V
Width :
1.8mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Zener Current :
10mA
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
11V
Polarity :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.25mm
Published :
Impedance-Max :
20Ohm
Number of Elements :
1
Base Part Number :
MMSZ11
Peak Reverse Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Element Configuration :
Single
Power Rating :
500mW
Test Current :
5mA
Length :
2.84mm
Datasheets
MMSZ11T1
onsemi MMSZ11T1
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 11V 100nA @ 8V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ11T1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.As it has a zener current of 10mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
MMSZ11T1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA