MMSZ13T1
Mfr.Part #
MMSZ13T1
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123
Max Power Dissipation :
500mW
Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Base Part Number :
MMSZ13
Impedance-Max :
30Ohm
Length :
2.84mm
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
Reference Voltage :
13V
Power Rating :
500mW
Zener Current :
10mA
Width :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
13V
Impedance :
30Ohm
Published :
Diode Element Material :
SILICON
ESD Protection :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Working Voltage :
13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Zener Voltage :
13V
Forward Voltage :
900mV
Test Current :
5mA