MMSZ10ET1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMSZ10ET1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Lead Free :
Contains Lead
Working Test Current :
5mA
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
2
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOD-123
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
10V
Base Part Number :
MMSZ10
Impedance :
20Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reference Voltage :
10V
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage Tol-Max :
5%
Mount :
Surface Mount
Material :
Plastic
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Impedance-Max :
20Ohm
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Datasheets
MMSZ10ET1
onsemi MMSZ10ET1
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 10V 200nA @ 7V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ10ET1 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 200nA @ 7V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MMSZ10ET1 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA