MMSZ5V6ET1
Mfr.Part #
MMSZ5V6ET1
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Manufacturer :
onsemi
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
5.6V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Zener Voltage :
5.6V
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Impedance :
40Ohm
Base Part Number :
MMSZ5V6
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
500mW
Reference Voltage :
5.6V
Impedance-Max :
40Ohm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Working Test Current :
5mA
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
2
Power Rating :
500mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Datasheets
MMSZ5V6ET1
onsemi MMSZ5V6ET1
ZENER DIODE 40Ohm ±5% 5.6V 1μA @ 2V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ5V6ET1 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 2V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
MMSZ5V6ET1 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA