MMSZ5250B-TP
Mfr.Part #
MMSZ5250B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Stock
847
In Stock :
847
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
500mW
Qualification Status :
Not Qualified
Working Test Current :
6.2mA
Reverse Test Voltage :
15V
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15V
Dynamic Impedance-Max :
25Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
2008
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Current-Max :
0.1μA
EAR99
Power Dissipation-Max :
0.5W
Gull wing
Voltage Temp Coeff-Max :
17.2mV/°C
Package / Case :
SOD-123
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
25Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Knee Impedance-Max :
600Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Pin Count :
2
Base Part Number :
MMSZ5250B
Surface Mount :
yes
Reference Voltage :
20V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Single
Datasheets
MMSZ5250B-TP
Micro Commercial Components (MCC) MMSZ5250B-TP
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 100nA @ 15V -55°C~150°C 2 Terminations SOD-123
MMSZ5250B-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 15V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.Setting the working test voltage to 6.2mA will allow this device to operate.When the voltage (Temp Coeff) reaches diodes peak, diode reaches 17.2mV/°C.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.Ideally, this device should operate at a reverse test voltage of 15V.
MMSZ5250B-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 6.2mA
minimal dynamic impedance is 6.2mA