MMSZ5250B-G3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMSZ5250B-G3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15V
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
SOD-123
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
20V
Test Current :
6.2mA
Width :
1.7mm
Impedance :
25Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
Automotive, AEC-Q101
Zener Voltage :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reverse Current :
100nA
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Impedance-Max :
25Ohm
Element Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2.85mm
Weight :
10.290877mg
Height :
1.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MMSZ5250B-G3-08
Vishay MMSZ5250B-G3-08
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 20V 100nA @ 15V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ5250B-G3-08 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 15V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
MMSZ5250B-G3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)