MMSZ3V6T1
Mfr.Part #
MMSZ3V6T1
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
Diodes - Zener - Single
Number of Pins :
2
Published :
Pin Count :
2
Height :
1.12mm
Length :
2.69mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Zener Voltage :
3.6V
Number of Terminations :
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage Tol-Max :
5%
Forward Voltage :
900mV
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
3.6V
Power Rating :
500mW
Impedance :
90Ohm
Element Configuration :
Single
Package / Case :
SOD-123
Reference Voltage :
3.6V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Zener Current :
10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
3.6V
Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance-Max :
90Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Test Current :
5mA
Base Part Number :
MMSZ3V6
Width :
1.6mm
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Peak Reverse Current :
5μA
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
MMSZ3V6T1
onsemi MMSZ3V6T1
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 3.6V 5μA @ 1V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ3V6T1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 5μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 5μA.
MMSZ3V6T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA