MMSZ36T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMSZ36T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V
Package / Case :
SOD-123
Width :
1.8mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
500mW
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated DC :
36V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation :
500mW
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Impedance-Max :
90Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Test Current :
2mA
Length :
2.84mm
Number of Terminations :
2
Impedance :
90Ohm
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance :
5%
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
36V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Diode Type :
ZENER DIODE
REACH SVHC :
No SVHC
Working Voltage :
36V
Zener Current :
10mA
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reference Voltage :
36V
Peak Reverse Current :
50nA
Tolerance :
±5%