MMSZ33T1
Mfr.Part #
MMSZ33T1
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
33V
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Length :
2.69mm
Impedance :
80Ohm
ESD Protection :
yes
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23.1V
Zener Voltage :
33V
Reference Voltage :
33V
Voltage - Rated DC :
33V
Power Rating :
500mW
Forward Voltage :
900mV
Base Part Number :
MMSZ33
Height :
1.12mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Breakdown Voltage :
31.35V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
5%
Pin Count :
2
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
SOD-123
ECCN Code :
EAR99
Zener Current :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Surface Mount :
Impedance-Max :
80Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
Terminal Form :
Gull wing
Contact Plating :
Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
50nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Test Current :
2mA
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Type :
ZENER DIODE
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
MMSZ33T1
onsemi MMSZ33T1
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 33V 50nA @ 23.1V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ33T1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 23.1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 10mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 50nA to function fully.
MMSZ33T1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA