MMSZ18T1G
Mfr.Part #
MMSZ18T1G
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Current :
10mA
Power Rating :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
Impedance :
45Ohm
1 (Unlimited)
Height :
1.12mm
Zener Voltage :
18V
Max Power Dissipation :
500mW
2
Peak Reverse Current :
50nA
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
MMSZ18
Number of Pins :
Working Voltage :
18V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
HTS Code :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
ESD Protection :
yes
Forward Voltage :
900mV
Impedance-Max :
45Ohm
yes
Contact Plating :
Tin
Reference Voltage :
18V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Breakdown Voltage :
18.9V
Test Current :
5mA
Width :
1.6mm
Length :
2.69mm
Material :
Plastic
Tolerance :
±5%
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Rated DC :
18V
Power Dissipation :
500mW
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage Tolerance :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
MMSZ18T1G
onsemi MMSZ18T1G
ZENER DIODE 45Ohm ±5% 18V 50nA @ 12.6V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations SOD-123
MMSZ18T1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 12.6V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 50nA is recommended for this device to function fully.
MMSZ18T1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA