MMSZ15ET1
Mfr.Part #
MMSZ15ET1
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123
Tolerance :
±5%
Power - Max :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Package / Case :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Impedance-Max :
30Ohms
Datasheets
MMSZ15ET1
onsemi MMSZ15ET1
30Ohms ±5% 50nA @ 10.5V -55°C~150°C SOD-123
MMSZ15ET1 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 10.5V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 15V during operation.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
MMSZ15ET1 Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)