MMPQ3904
Mfr.Part #
MMPQ3904
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
TRANS 4NPN 40V 0.2A 16SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Lead Free :
Lead Free
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 10mA 1V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 5mA, 50mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Weight :
143mg
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
250MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MMPQ3904
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
1W
Number of Elements :
4
Max Collector Current :
200mA
Power Dissipation :
300mW
Max Breakdown Voltage :
40V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Saturation Voltage :
100mV
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
16
Collector Emitter Breakdown Voltage :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
Width :
4mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Voltage - Rated DC :
40V
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Current Rating :
200mA
Transistor Type :
4 NPN (Quad)
Emitter Base Voltage (VEBO) :
6V
Polarity :
NPN
Gain Bandwidth Product :
250MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Height :
1.5mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
40V
Transition Frequency :
300MHz
Published :
hFE Min :
75
Length :
10mm
Datasheets
MMPQ3904
Introducing Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays onsemi MMPQ3904 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MMPQ3904, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:16, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, MMPQ3904 pinout, MMPQ3904 datasheet PDF, MMPQ3904 amp .Beyond Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays onsemi MMPQ3904 ,we also offer NCV1413BDR2G, ZXTD4591E6TA, ZXTD6717E6TA, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi MMPQ3904
Description
The MMPQ3904 is an NPN Multi-Chip General Purpose Amplifier. This component is intended to serve as both an amplifier and switch. As a switch, the practical dynamic range goes up to 100 mA, and as an amplifier, it goes up to 100 MHz. A signal's power can be increased by an electronic device known as an amplifier, electronic amplifier, or (informally) amp (a time-varying voltage or current). It is a two-port electrical circuit that amplifies signals delivered to its input terminals using electricity from a power source to create signals with correspondingly increased amplitude at the output. The gain of an amplifier—that is, the ratio of output voltage, current, or power to input—is used to determine how much amplification it offers. A circuit with a power gain larger than one is referred to as an amplifier.
Features
  • -55 to 150°C Operating junction temperature range