MLSG501M150JB0C
Mfr.Part #
MLSG501M150JB0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK
Size / Dimension :
3.000Lx1.000W 76.20mmx25.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 120Hz
Factory Lead Time :
28 Weeks
Series :
MLSG Slimpack
Package / Case :
FlatPack
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Capacitance :
500μF
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
387mOhm @ 120Hz
Polarization :
Bi-Polar
Voltage - Rated :
150V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
MLSG501M150JB0C
Cornell Dubilier Electronics MLSG501M150JB0C
MLSG Slimpack 500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.000Lx1.000W 76.20mmx25.40mm -55°C~125°C Bi-Polar FlatPack