MLSG152M060EK0A
Mfr.Part #
MLSG152M060EK0A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
MLSG Flatpack
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
11.5A @ 20kHz
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ Low Frequency :
9.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
60V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
106mOhm @ 120Hz
Datasheets
MLSG152M060EK0A
Cornell Dubilier Electronics MLSG152M060EK0A
MLSG Flatpack 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar FlatPack, Tabbed