MLSG462M020JK0C
Mfr.Part #
MLSG462M020JK0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 4600UF 20% 20V FLATPACK
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Bi-Polar
Voltage - Rated :
20V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
FlatPack
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.8A @ 20kHz
Series :
MLSG Slimpack
Capacitance :
4600μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
102mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.000W 38.10mmx25.40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
MLSG462M020JK0C
Cornell Dubilier Electronics MLSG462M020JK0C
MLSG Slimpack 4600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.500Lx1.000W 38.10mmx25.40mm -55°C~125°C Bi-Polar FlatPack