MLS263M7R5EA0C
Mfr.Part #
MLS263M7R5EA0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
25.4mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
21.1A @ 20kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polar
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
12.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
2nA
Capacitance :
26000μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
44.45mm
Package / Case :
FlatPack
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
7.5V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19.8A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Series :
MLS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
51mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Published :
HTS Code :
Ripple Current :
19.8A
Datasheets
MLS263M7R5EA0C
Cornell Dubilier Electronics MLS263M7R5EA0C
MLS 26000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack