MLS213M010EA1C
Mfr.Part #
MLS213M010EA1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
14A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
15A @ 20kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
21000μF
Lead Pitch :
25.4mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Length :
50.8mm
Ripple Current :
19.8A
Height :
12.7mm
Package / Case :
FlatPack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Width :
44mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Datasheets
MLS213M010EA1C
Cornell Dubilier Electronics MLS213M010EA1C
MLS 21000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack