MLP143M035EB1C
Mfr.Part #
MLP143M035EB1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK
Ripple Current @ High Frequency :
9.6A @ 20kHz
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
76.2mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Straight
Published :
Width :
44.45mm
Package / Case :
FlatPack
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
12.7mm
Capacitance :
14000μF
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
25.4mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8.4A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
8.4A
Mount :
Through Hole
Datasheets
MLP143M035EB1C
Cornell Dubilier Electronics MLP143M035EB1C
MLP 14000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.4A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack