MLP133M016EK0C
Mfr.Part #
MLP133M016EK0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 120Hz
Package / Case :
FlatPack
Length :
38.1mm
Width :
44.45mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.4A @ 20kHz
Capacitance :
13000μF
Height :
12.7mm
Published :
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
25.4mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Ripple Current :
4.1A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Datasheets
MLP133M016EK0C
Cornell Dubilier Electronics MLP133M016EK0C
MLP 13000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.1A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack