MLP132M150EB0A
Mfr.Part #
MLP132M150EB0A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
1300μF
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Width :
44.45mm
Lead Pitch :
25.4mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mount :
Chassis Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
143mOhm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
76.2mm
Ripple Current :
4.2A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Height :
12.7mm
Datasheets
MLP132M150EB0A
Cornell Dubilier Electronics MLP132M150EB0A
MLP 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.2A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C 25.4mm FlatPack, Tabbed