MLP113M050EB1A
Mfr.Part #
MLP113M050EB1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 50V FLATPCK
Stock
92
In Stock :
92
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Depth :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
1.02 mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
50V
Polarity :
POLARIZED
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
25.4mm
Height :
76.2mm
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
9.6A
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2011
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm
Capacitance :
11000μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Width :
44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Radiation Hardening :
Datasheets
MLP113M050EB1A
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB1A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Package / Case:FlatPack, Tabbed, MLP113M050EB1A pinout, MLP113M050EB1A datasheet PDF, MLP113M050EB1A amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB1A ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLP113M050EB1A
MLP 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.6A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C 25.4mm FlatPack, Tabbed