MLP112M100EK0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLP112M100EK0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 100V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
112mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Height :
12.7mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Series :
MLP
Voltage - Rated DC :
100V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
38.1mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
1100μF
Ripple Current :
3.5A
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 20kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarization :
Polar
Lead/Base Style :
Straight
Factory Lead Time :
21 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Width :
44.45mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Package / Case :
FlatPack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
2nA
Lead Pitch :
25.4mm
Published :
Datasheets
MLP112M100EK0C
Cornell Dubilier Electronics MLP112M100EK0C
MLP 1100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack