MLO230-16IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLO230-16IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CONTROL 1600V ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reverse Voltage :
1.6kV
Terminal Position :
UPPER
RMS Current (Irms) :
180A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
RoHS :
Compliant
Packaging :
Bulk
Hold Current :
200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Desc. of Quick-Connects :
Mount :
Chassis Mount, Screw
Series :
Leakage Current (Max) :
5mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A 2400A
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Mounting Type :
Chassis Mount
Pin Count :
8
Max Operating Temperature :
125 °C
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Module
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40 °C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
25 Weeks
Desc. of Screw Terminals :
Number of Elements :
1
Holding Current-Max :
200 mA
On-State Current-Max :
105000A
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
8
Structure :
1-Phase Controller - SCR/Diode
Base Product Number :
MLO230
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Number of Terminals :
Base Part Number :
MLO
Number of Pins :
18
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Voltage - Off State :
1.6kV
RMS On-state Current-Max :
180 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Trigger Device Type :
SCR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2400 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ