MKM33Z64CLL5R
Mfr.Part #
MKM33Z64CLL5R
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Speed :
50MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Clock Frequency :
48MHz
Peripherals :
DMA, LCD, WDT
Oscillator Type :
Internal
Kinetis KM
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
40
Number of I/O :
68
Height Seated (Max) :
1.7mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
VOLTAGE RANGE: 2.7 V TO 3.6 V (WHEN ANALOG FRONT END (AFE) IS USED)
Package / Case :
100-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
100
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Length :
14mm
Core Size :
32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 12x16b, 4x24b
Width :
14mm