MKM33Z128CLL5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKM33Z128CLL5
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
1.7mm
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
MKM33Z128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Number of Terminations :
100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Core Size :
32-Bit
Bit Size :
32
Surface Mount :
yes
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peripherals :
DMA, LCD, WDT
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Length :
14mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
No
Speed :
50MHz
Published :
RAM Size :
16K x 8
Series :
Kinetis KM
Terminal Pitch :
0.5mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tray
Package / Case :
100-LQFP
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Clock Frequency :
48MHz
Additional Feature :
VOLTAGE RANGE: 2.7 V TO 3.6 V (WHEN ANALOG FRONT END (AFE) IS USED)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Width :
14mm