MKM33Z64CLH5
Mfr.Part #
MKM33Z64CLH5
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Stock
140
In Stock :
140
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Number of Terminations :
64
Factory Lead Time :
99 Weeks
Length :
10mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
Has ADC :
e3
Data Converter :
A/D 6x16b, 4x24b
Height Seated (Max) :
1.6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Packaging :
Tray
Number of I/O :
38
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
64-LQFP
Additional Feature :
VOLTAGE RANGE: 2.7 V TO 3.6 V (WHEN ANALOG FRONT END (AFE) IS USED)
Speed :
50MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
32
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
48MHz
Width :
10mm
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
2002
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V