MKL36Z256VMC4
Mfr.Part #
MKL36Z256VMC4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
121-LFBGA
Description
IC MCU 32B 256KB FLASH 121MAPBGA
Stock
639
In Stock :
639
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
yes
Terminal Form :
Ball
Supply Current-Max :
8.3mA
Package / Case :
121-LFBGA
Number of Terminations :
121
Supply Voltage :
3.3V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B121
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Published :
2002
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
84
ROM (words) :
262144
Base Part Number :
MKL36Z256
JESD-609 Code :
e1
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
48MHz
RAM Size :
32K x 8
DMA Channels :
Terminal Position :
BOTTOM
Clock Frequency :
32MHz
Internal
HTS Code :
Length :
5mm