MKL36Z256VMC4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL36Z256VMC4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
121-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32B 256KB FLASH 121MAPBGA
Stock
639
In Stock :
639
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Data Converter :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
Has ADC :
yes
RAM Size :
32K x 8
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tray
DMA Channels :
Supply Current-Max :
8.3mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
BOTTOM
Bit Size :
32
Power Supplies :
1.8/3.3V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B121
Width :
5mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage :
3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Kinetis KL3
CPU Family :
CORTEX-M0
Length :
5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
84
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
121-LFBGA
Core Size :
32-Bit
Clock Frequency :
32MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
121
Base Part Number :
MKL36Z256
Surface Mount :
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
HTS Code :
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ROM (words) :
262144
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2002
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
48MHz