MKL36Z256VLH4
Mfr.Part #
MKL36Z256VLH4
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Stock
790
In Stock :
790
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
ARM® Cortex®-M0+
Base Part Number :
MKL36Z256
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
32K x 8
Speed :
48MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2002
Number of I/O :
50
Power Supplies :
1.8/3.3V
Supply Voltage :
3.3V
Width :
10mm
Supply Current-Max :
8.3mA
Terminal Position :
QUAD
ROM (words) :
262144
Number of Terminations :
64
Package / Case :
64-LQFP
Clock Frequency :
32MHz