MKL36Z128VMC4
Mfr.Part #
MKL36Z128VMC4
Package / Case
121-LFBGA
Description
IC MCU 32B 128KB FLASH 121MAPBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B121
Length :
5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Supply Voltage :
3.3V
Clock Frequency :
32MHz
PWM Channels :
Supply Current-Max :
8.3mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
16K x 8
Number of I/O :
84
Number of Terminations :
121
Power Supplies :
1.8/3.3V
JESD-609 Code :
e1
Published :
HTS Code :
Package / Case :
121-LFBGA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Speed :
48MHz
Width :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Pitch :
0.65mm