MK1821FE-R52
Mfr.Part #
MK1821FE-R52
Description
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL
Min Operating Temperature :
70°C
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Resistance :
1.82kOhm
Diameter :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
MK1821FE-R52
Through Hole 1.82kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,