MK1820FE-R52
Mfr.Part #
MK1820FE-R52
Description
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
182Ohm
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
70°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Epoxy Coated
Voltage - Rated :
250V
Voltage - Rated DC :
500V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Datasheets
MK1820FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 182Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,