MK1331FE-R52
Mfr.Part #
MK1331FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Description
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Composition :
Metal Film
Series :
Metal Devil® MK
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
70°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1.33kOhm
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Datasheets
MK1331FE-R52
Through Hole 1.33kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,