MK1313FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK1313FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 131K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
70°C
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
131kOhm
Series :
Metal Devil® MK
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
MK1313FE-R52
Through Hole 131kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,