MJ51R1FE-R52
Mfr.Part #
MJ51R1FE-R52
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
1.85mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
70°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
51.1Ohm
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Datasheets
MJ51R1FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 51.1Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,