MJ5112FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJ5112FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
400V
Max Power Dissipation :
125mW
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.85mm
Power Rating :
125mW
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
Metal Devil® MJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Min Operating Temperature :
70°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Resistance :
51.1kOhm
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Epoxy Coated
Datasheets
MJ5112FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 51.1kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,