MGP19N35CL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MGP19N35CL
Manufacturer
onsemi
Description
IGBT, 19A, 380V, N-CHANNEL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
Turn On Time :
6500 ns
Pin Count :
3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max (Abs) :
165W
Collector-Emitter Voltage-Max :
380V
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
2V
JESD-609 Code :
e0
Transistor Application :
AUTOMOTIVE IGNITION
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
[object Object]
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate-Emitter Voltage-Max :
22V
Case Connection :
COLLECTOR
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature (Max) :
175°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
Single
Turn Off Time-Nom (toff) :
25000 ns
Rise Time-Max :
Qualification Status :
Not Qualified
Collector Current-Max (IC) :
19A