MG18B103K500CT
Mfr.Part #
MG18B103K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Height (mm) :
0.8
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Series :
MG
Height :
0.8 mm
Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
1.6
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Terminals :
2
Brand :
Walsin
Product Depth (mm) :
0.8
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance Value :
0.01uF
Product Status :
Active
Features :
Product :
Automotive MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Walsin
Lead Spacing :
Capacitance :
0.01 uF
Dielectric :
X7R
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Product Type :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Voltage - Rated :
50V
Voltage :
50VDC
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.8 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
X7R
Termination Style :
Pad
Length :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Construction :
Flat
Datasheets
MG18B103K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MG18B103K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Type:Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:50VDC, MG18B103K500CT pinout, MG18B103K500CT datasheet PDF, MG18B103K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MG18B103K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MG18B103K500CT
MG 0.01 uF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603