MG18N101J500CT
Mfr.Part #
MG18N101J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 100PF 50V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Width :
0.8 mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Height (mm) :
0.8
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance Value :
100pF
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination :
Standard
Tolerance :
5%
Series :
MG
Brand :
Walsin
Product Length (mm) :
1.6
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Type :
High Capacitance MLCC
Surface Mount :
Termination Style :
Pad
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
Automotive MLCCs
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Depth (mm) :
0.8
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Size Code :
Walsin
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
ECCN (US) :
EAR99
Negative Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Applications :
Automotive
Number of Terminals :
2
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
100 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.6 mm
Positive Tolerance :
5%
Height :
0.8 mm
Voltage :
50VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Feature :
Construction :
Flat
Package / Case :
Datasheets
MG18N101J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MG18N101J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Capacitance MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Package / Case:0603, MG18N101J500CT pinout, MG18N101J500CT datasheet PDF, MG18N101J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MG18N101J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MG18N101J500CT
MG 100 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603