MFR25SFRF52-16R2
Mfr.Part #
MFR25SFRF52-16R2
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.45 mm
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
2
Packing Method :
TR, Paper
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Resistance :
16.2Ohm
Datasheets
MFR25SFRF52-16R2
YAGEO MFR25SFRF52-16R2
FIXED RESISTOR, 16.2Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,